YL Hamina Cup ja Keskisuomen Tähdet -kilpailu 27.-28.1.2024

29.1.2024

Yksinluistelijat kilpailivat viikonloppuna Haminassa ja Tampereella.

Lauantaina yksinluistelijat osallistuivat Haminan Taitoluistelijoiden järjestämään Hamina Cup -seurakilpailuun, joka käytiin Haminan jäähallissa. Kilpailussa seuramme luistelijoita oli mukana A-silmut ja Noviisit sarjoissa.

Noviiseissa saatiin kaksi palkintosijaa, kun Matilda Utriainen luisteli hienosti ensimmäiseksi pistein 42.92 ja Aleksandra Rytkönen kolmanneksi pistein 39.40. Sofia Pakarinen ylsi myös kymmenen parhaan joukkoon saavuttaen 8. sijan pistein 37.34

Sunnuntaina yksinluistelijat suuntasivat kohti Hakametsän jäähallia, missä Koovee taitoluistelu isännöi Keskisuomen Tähdet -kilpailua. Kilpailupäivä osoittautui menestyksekkääksi, kun seuramme luistelijat loistivat kaikissa sarjoissa.

Minit-sarjassa Tuuli Rantala teki vaikutuksen upealla suorituksellaan, sijoittuen ensimmäiseksi pistein 44.17. Myös muut seuramme luistelijat nousivat kymmenen parhaan joukkoon: Hilla Eklund oli neljäs pistein 34.33, Adessa Kirén kuudes pistein 33.67, Olivia Lepistö seitsemäs pistein 33.00 ja Lumi Malinen kymmenes pistein 25.37. Erityismaininnan Hilla sai vielä hienosta risti-ikkunapiruetista.

B-silmut saavuttivat huikean kolmoisvoiton, kun Adele Lindström oli ykkönen pistein 46.33, Amanda Kemppainen kakkonen pistein 45.00 ja Alina Lehmusto kolmonen pistein 43.00. Kymmenen parhaan joukkoon ylsivät myös Olga Häyrynen seitsemäntenä pistein 37.33 (pl 4 2/3) ja Mila Reini kahdeksantena pistein 37.33 (pl 4 1/4).

Nuorempien B-silmujen sarjassa Sollon sisarukset luistelivat myös 10-sakkiin, kun Seela oli kuudes pistein 34.33 (pl 5) ja Siiri seitsemäs pistein 34.33 (pl 4 1/3).

Tintit-sarjassa Emma Peltola taituroi itsensä kolmanneksi pistein 24.67. Erityismaininnat myönnettiin Adele Taarille sujuvasta askelsarjasta sekä Sara Nykvistille hyvin pyörivistä pirueteista.

Kaiken kaikkiaan kilpailuviikonloppu oli menestyksekäs ja täynnä hienoja suorituksia. Onnittelut kaikille luistelijoille saavutuksista!

Tulokset

Matilda Utriainen, kuva Fleur Wilson
Aleksandra Rytkönen, kuva Fleur Wilson
Tuuli Rantala, kuva Fleur Wilson
Adele Lindström, kuva Fleur Wilson
Amanda Kemppainen, kuva Fleur Wilson
Alina Lehmusto, kuva Fleur Wilson
Emma Peltola, kuva Fleur Wilson