YL Yksinluistelijoilla vilkas kilpailuviikonloppu takana

13.3.2023

Yksinluistelijamme osallistuivat viikonloppuna kolmeen eri kilpailuun Järvenpäässä, Myyrmäessä ja Pirkkolassa.

Järvenpään Taitoluistelijoiden järjestämään tähtisarjojen kevätkarnevaali kilpailuun osallistui seuramme 17 luistelijaa neljässä eri sarjassa. Siiri Sollo nappasi Tintit sarjassa hopeaa pistein 24.00. Tähtijunioreissa Anna Riabinina sai erityismaininnan korkeista hypyistä.

Etelä-Vantaan Taitoluistelijoiden Spring Carnival kilpailuun osallistui osa seuramme B-silmuista ja kaikki luistelijamme sijoittuivat hienosti 12. parhaan joukkoon.

Pirkkolassa puolestaan luisteltiin Junioreiden loppukilpailu (LK) sekä hopeafinaali (HF) ja SM-noviisien hopeafinaali. Loppukilpailuun ja hopeafinaaleihin paikkansa aiemmin kauden aikana käydyistä lohkokilpailuista olivat lunastaneet juniorit Eveliina Alaranta (LK) ja Henna Takki (HF) sekä SM-noviisi Olivia Kanervo (HF). 

Hopeafinaalit luisteltiin vapaaohjelma kilpailuna ja junioreiden loppukilpailu kahden ohjelman kilpailuna. SM-noviiseissa Olivia Kanervo sijoittui 8:nneksi pistein 47.92 ja junioreiden loppukilpailussa Eveliina Alarannan sijoitus oli 6. pistein 104.19.

Tulokset

Siiri Sollo, kuva Fleur Wilson